7.3.6. Rozkompresowujemy system plików

Ubuntu używa skompresowanego systemu plików cloop, zawierającego obraz całego systemu. Musimy go rozkompresować, żeby móc go modyfikować. Do pracy ze skompresowanymi obrazami potrzebne są narzędzia z pakietu cloop-utils - musimy je zainstalować. Potem robimy:

extract_compressed_fs casper/filesystem.clopp > old-fs.ext2
mkdir old
mount -o loop old-fs.ext2 old
Dekompresja systemu plików może trwać długo. Moglibyśmy teraz pracować na oryginalnym systemie plików, ale jeśli chcemy stworzyć większy obraz (a po to właśnie zwalnialiśmy miejsce na płycie), musimy stworzyć nowy obraz. Tworzymy plik o pożądanej wielkości - muszą się na nim zmieścić wszystkie dane i aplikacje, które mają się znaleźć na płycie, musi zostać kilkaset (?) MB wolnego miejsca do działania systemu, a całość musi się zmieścić na płytce. Nie obejdzie się zapewne bez eksperymentów. W każdym razie, aby stworzyć obraz o wielkości 3 GB, wykonujemy komendy:
dd if=/dev/zero of=ubuntu-fs.ext2 bs=1M count=3000
mke2fs ubuntu-fs.ext2
mkdir new
mount -o loop ubuntu-fs.ext new
mke2fs poskarży się, że ma do czynienia ze zwykłym plikiem, a nie urządzeniem, potwierdzamy, że tak ma być (ok). Ostatnim krokiem jest skopiowanie danych z oryginalnego obrazu do nowego. Po tej operacji możemy usunąć stary obraz:
cp -a old/. new
umount old
rm -rf old old-fs.ext2