7.3.7. Modyfikujemy obraz systemu plików

W katalogu new mamy obraz systemu plików naszej dystrybucji. Chcemy go zmodyfikować, w tym celu "chroot'ujemy" się na nowy system plików:

chroot new /bin/bash
Jeśli chcemy korzystać z sieci, warto podmontować system plików proc i ewentualnie sysfs (jeśli korzystamy z niego):
mount -t proc proc /proc
mount -t sysfs sysfs /sys
W plikach /etc/apt/sources.list dodajemy odpowiednie wpisy dla repozytoriów, z których będziemy chcieli korzystać - Ubuntu Universe i Muliverse, SZARP Ubuntu. Konfigurujemy DNS'y (nie zapomnijmy potem skasować pliku /etc/hosts) lub dodajemy wpisy do /etc/hosts.

Następnie za pomocą apt-get'a możemy kasować i dodawać oprogramowanie. Listę zainstalowanych pakietów, w kolejności od największego do najmniejszego, możemy uzyskać następująca komendą:

dpkg-query -W --showformat='${Installed-Size;10} ${Package}\n' \
|sort -gr | less
Można spokojnie skasować OpenOffice'a, Gimp'a, wszystkie biblioteki związane z Javą, jedną z przeglądarek (Galeon lub Firefox), program pocztowy Evolution, CUPS'a wraz ze sterownikami do drukarek, narzędzia do systemu plików reiserfs, oprogramowanie do łączenia z Palmem itp., niepotrzebne nam pakiety językowe, fonty dla języków azjatyckich, część dokumentacji, słowniki itp. Nie kasujemy na pewno GNOME, Metacity, Nautilusa.

Z dodatkowego oprogramowania instalujemy SZARP'a (pakiet szarp-viewer - wersję dla Ubuntu), ściągamy potrzebne bazy SZARP'a, warto także zainstalować np. polski pakiet językowy dla Firefoksa. Aktualizację danych SZARP'a ustawiamy na automatyczną, z użytkownikiem np. "livecd".

Po skończeniu modyfikacji pakietów, czyścimy cache apt'a:

apt-get clean
Warto także zajrzeć do katalogów /tmp czy /var/log, żeby sprawdzić czy nie przyrosły nam jakieś śmieci. Na koniec, komendą exit wychodzimy z chroot'a. Pamiętajmy, że wcześniej musimy odmontować wszystkie zamontowane dodatkowo systemy plików (np. proc)!