7.15.9. Instalacja usługi Internet DSL

Usługa "Internet DSL" jest usługą oferowaną przez Telekomunikację Polską. Podobnie jak usługi SDI i Neostrada (Plus) technologią dostępową jest tu xDSL (a dokładnie ADSL). W zależności od wersji, użytkownik otrzymuje od jednego do czterech numerów IP z klasy publicznej oraz modem ADSL z wyjściem Ethernet. Dzięki interfejsowi Ethernet użytkownik musi skonfigurować komputery w sieci korzystając ze standardowych ustawień sieci w sieci Ethernet (por. opis dla systemów pochodnych od RedHata, opis dla systemu Debian). Od dostawcy usługi powinniśmy dostać wszystkie potrzebne dane na temat sieci: numer IP lub pulę numerów IP, adres maski podsieci i adres rozgłoszeniowy. Dostajemy też adres IP interfejsu Ethernet modemu ADSL. Ten oto adres należy ustawić jako adres bramki (gateway). Dodatkowo powinniśmy ustawić adres serwera DNS w pliku /etc/resolv.conf, np. dodając linię:

nameserver 194.204.152.34
Po skonfigurowaniu sieci należy sprawdzić czy nasz komputer widzi interfejs w modemie ("bramkę"). W kolejnym kroku możemy spróbować już "spingować" jakiegoś hosta w Internecie.

Uwaga! Usługę DSL często zakłada się w miejscach, gdzie istnieje działająca sieć lokalna. Jeśli nie mamy do dyspozycji dwóch kart sieciowych, możemy spróbować podłączyć "bramkę" jak i hosta do huba w naszej sieci lokalnej a na hoście dodać nowy adres internetowy jako tzw. alias IP. Procedurę jak to należy zrobić opisuje sekcja Sekcja 7.13.

Dodatkowo, jeżeli nasz komputer ma być użyty jako pośrednik dostępu do Internetu dla innych komputerów w sieci lokalnej, powinniśmy użyć mechanizmu NAT/Masquarading, który opisuje Sekcja 7.18.