8.2. Tworzenie własnej dystrybucji Cygwina

Pełny system Cygwin zajmuje dzisiaj już ponad 1GB na dysku. W rozdziale niniejszym opisany jest sposób stworzenia dystrybucji znacznie mniejszej, zawierającej narzędzia: rsync, ssh, sshd oraz cygwin/Xorg. Dodatkowo w dystrybucji znajdzie się kilkadziesiąt przydatnych programów uniksowych i bibliotek (tzw. baza - Cygwin-base).

Przygotowanie dystrybucji jest bardzo proste. W kroku pierwszym należy ściągnąć dokładnie te pakiety, które nas interesują (wypisane poniżej). Wykorzystujemy w tym celu standardowy program setup.exe (http://www.cygwin.com/setup.exe), gdzie należy wybrać opcję "Download from Internet", wybrać katalog docelowy (w okno "Local Package Directory" wpisać/wybrać nazwę, np. C:\CYGWIN-INSTALL) i nacisnąć "Dalej".

Następnie należy wybrać optymalny rodzaj połączenia (zwykle "Use IE 5 Settings") i ponownie nacisnąć "Dalej". W oknie "Available Download Sites" podświetlić serwer, z którego będą ściągane pakiety (najlepiej z domeny .pl).

Po następnym naciśnięciu "Dalej" należy dokonać odpowiedniego wyboru pakietów. Po tym uruchomione zostanie ściąganie pakietów z sieci. Ściągnięty zestaw pakietów umieszczany jest we wskazanym katalogu, np. C:\CYGWIN-INSTALL, w podkatalogu o przedziwnej nazwie rozpoczynającej się od słowa "ftp", który ma w nazwie zakodowaną również nazwę mirrora, z którego właśnie ściągnęliśmy całość (mam nadzieję, że opis jest wystarczająco obrazowy, żeby podkatalog odnaleźć bez trudu). Wraz w tym podkatalogiem w katalogu C:\CYGWIN-INSTALL musi znaleźć się program setup.exe, który także ściągamy.

Innym sposobem jest ściągnięcie całości pakietów (lub na przykład skorzystanie z istniejącej dystrybucji ISO i skasowanie tych, które są zbyteczne). Poszczególne pakiety są umieszczone w podkatalogach w katalogu release (który sam znajduje się w katalogu o przedziwnej nazwie, p. wyżej). Żeby pozbyć się danego pakietu z dystrybucji, należy usunąć cały podkatalog z pakietem (np. apache).

Gdy jest przygotowany katalog z pakietami i programem setup.exe, można już z niego zaczynać instalowanie system Cygwin. Wybieramy tu opcję "Install from Local Directory". Katalog, z którego instalujemy, nie wymaga prawa do zapisu, więc można go wypalić na płytce i instalować bezpośrednio z płyty.

Uwaga! W czasie wybierania pakietów do instalacji w opisanej dystrybucji musimy wybrać opcję "Install" dla całego drzewa pakietów (sekcji All).

Pakiety do zainstalowania (w stosunku do standardowej wersji "wszystko Default"):

Powyższa wersja instalacyjna ma około 30MB, natomiast system Cygwin po zainstalowaniu zajmie ok. 100MB.