8.1.2. Użytkowanie

Środowisko Cygwin uruchamia się zwykle w sposób interaktywny (klikając na ikonę, która de facto uruchamia powłokę bash). Uruchomi się konsola, w której można wydawać komendy, podobnie jak w terminalu linuksowym. Można uruchamiać wiele konsol systemu Cygwin równocześnie. Procesy systemu Cygwin (takie jak apache, inetd czy sshd) mogą jednak również działać w tle, jako usługi.

Trzecią możliwością jest wywoływanie skryptów batchowych (bez potrzeby uruchamiania powłoki), które wywołują komendy systemu Cygwin. W tym celu należy stworzyć Windowsowy plik .bat o zawartości (zakładamy, że Cygwin zainstalowany jest w katalogu C:\CYGWIN):

cd C:\
cd CYGWIN\BIN

bash --login -c "<komenda do wywołania>"

Kilku słów komentarza wymaga sposób dostępu do zasobów dyskowych spod Cygwina. Otóż programy cygwinowe widzą system plików w sposób uniksowy: rootem / jest tu katalog c:\cygwin. Wszystkie dyski DOS-owe / Windowsowe są udostępnione jako /cygdrive/<nazwa dysku>/, np. dysk c:\ jest udostępniony jako /cygdrive/c, dysk d:\ jako /cygdrive/d itd. W ten sposób mamy dostęp do zasobów Cygwina na dwa sposoby: / oraz /cygdrive/c/cygwin/.

W systemie Cygwin konta użytkowników nie są tym samym czym w Linuksie. Obecne są wprawdzie pliki /etc/passwd i /etc/group, lecz odzwierciedlają one jedynie użytkowników systemu Windows ("główna kopia" danych znajduje się w plikach systemowych Windowsów). Pliki /etc/{passwd,group} powstają w trakcie instalacji systemu Cygwin i nie są automatycznie poprawiane po dodaniu bądź usunięciu użytkownika. Niezmieniane, odzwierciedlają stan na dzień instalacji systemu Cygwin. Żeby wygenerować zawartość pliku /etc/passwd, należy wywołać komendę mkpasswd. Komenda mkgroup wygeneruje z kolei zawartość pliku /etc/group. Obie komendy przyjmują następujące parametry: "-l" oznacza konta lokalne, "-d" - konta domenowe. Ponieważ obie komendy zwracają zawartości plików na standardowe wyjście, zwykle wywołuje się je w następujący sposób:

mkpasswd -l >/etc/passwd
mkgroup -l >/etc/group
Również zawartość wygenerowanych plików może się wydawać "dziwna". W polu opisowym znajduje się ciąg znaków, np. S-1-5-21-2130074997-1700076171-1250845650-4684. Jest to pełny identyfikator użytkownika, grupy, zasobu w systemie Windows. Jego znaczenie jest więc szersze niż uniksowego UID-a. Funkcję UID-a w pliku /etc/passwd spełnia w tym przypadku ostatni człon - tutaj 4684.