7.1.2. Instalacja systemów RedHat 9.x, Aurox 9.x i Fedora 1.x

Instalacja systemów RH 9.x/Aurox 9.x/Fedora różni się na tyle wyraźnie od instalacji starszych systemów, że wyodrębnienie tego podpunktu stało się koniecznością. Żeby jednak nie powtarzać informacji, tam, gdzie to tylko możliwe, znajdą się odniesienia do odpowiednich fragmentów z dokumentacji powyżej.

Wraz z wydaniem wersji 8.0, RedHat zabronił innym firmom wydawania i sprzedawania wersji systemu pod szyldem RedHat. Jest to jedna z przyczyn powstania "polskiego RedHata", czyli Auroksa.

W roku 2003 RedHat podjął decyzję o wycofaniu się z segmentu rynku dla odbiorcy indywidualnego. Tradycję dystrybucji biurkowej "dla każdego" podtrzymuje jednak w ramach inicjatywy Fedora, która jest rozwijana przez społeczność programistów (podobnie jak np. system Debian).

Na poziomie pakietów dystrybucje RH/Aurox (w odpowiednich wersjach) są niemalże identyczne. System Aurox jest oczywiście bardziej spolszczony: instalacja przebiega po polsku a wszystkie domyślne ustawienia są dobrane do języka polskiego i naszej strefy czasowej. Polskie komunikaty widzimy również w trakcie uruchamiania się systemu i startowania serwisów. Co więcej, w Auroksie obecne są pakiety multimedialne, których w "zwykłym" RedHacie najbardziej brakuje: obsługa formatu mp3 oraz formatów video (program mplayer). Dodatkowo systemy RH z rodziny 8.x i 9.x charakteryzują się (domyślnie ustawionym) wyglądem interfejsu użytkownika niemalże identycznym w systemie Gnome jak i KDE (interfejs BlueCurve). W systemie RH 9.0 standardowo jest instalowany jest system CUPS, który w tandemie z programem kudzu instalują nam i konfigurują drukarkę (np. HP 815 - bezbłędnie). RH 9.0 wspiera również obsługę kółeczka w OEM-owych myszkach Logitech (bez żadnych patchy) i odczyt z płytek zapisanych w pakietowym formacie UDF. RH/Aurox (8.x jak i 9.x) posiadają całą masę narzędzi biurowych (m.in. OpenOffice). Teraz pliki Excela, Worda, PowerPointa można otwierać i modyfikować pod Linuksem bez większego problemu.

Sposób instalacji systemu w wersji 8.0 jest analogiczny do wcześniejszych wersji. W przypadku systemu RH 9.x (Aurox 9.x, Fedora) mamy nowość - na wzór instalacji systemu Windows, instalacja systemu została rozdzielona na 2 części:

Przy pierwszym logowaniu się należy upewnić się, że uruchamiamy KDE. Wprawdzie Bluecurve powoduje, że oba systemy wyglądają tak samo, ale wcale nie zachowują się tak samo (skróty klawiszowe, ustawienia). Wybierając KDE zostaniemy zapytani, czy chcemy danego użytkownika skojarzyć z sesją KDE na przyszłość. Odpowiadamy, że tak.

RH 9.0 ma domyślnie ustawione kodowanie znaków UTF-8 (unicode). Poprawiamy to ustawiając w pliku /etc/sysconfig/i18n zmienną LANG na "pl_PL" a zmienną SYSFONT na "lat2-16".

Uwaga! Program Raporter z dystrybucji SZARP źle współpracuje z Tcl 8.3 obecnym w systemie Aurox 9.x (9.0, 9.1, 9.2) - pożera ok. 60MB pamięci RAM. Nie jest to związane z konkretną wersją Raportera. Na RH7.2 i 7.3, gdzie jest TclTk 8.3.3-x, nie ma tego problemu, podobnie na Debianie z TclTk 8.0, 8.2, 8.3, 8.4. Rozwiązanie problemu:

Uwaga! W systemie Aurox 9.2 (dystrybucja czteropłytowa), przeinstalowane pakiety systemu wxWindows (wxGTK-2.4.1-9.2) mają błąd, który powoduje, że nie mogą być uruchamiane aplikacje w programie SCC. Należy więc zrobić upgrade systemu wx do wersji 2.4.2. Podejrzanie zachowuje się również program rpm - zdarza mu się zawiesić się przy instalowaniu lub odinstalowywaniu pakietów. Bardzo ożywczo działa na niego reboot systemu.