8.3.3. Instalacja X-serwera Pexus X-Deep/32

Jeszcze inną możliwością, jeżeli chodzi o darmowe X-serwery pod Windows, jest aplikacja X-Deep/32. Był to produkt komercyjny, rozwijany przez firmę Pexus. W sierpniu 2004 roku firma przestała istnieć, a prawa autorskie do programu zostały przekazane jego autorowi, który opublikował go na licencji freeware (nie OpenSource !), co oznacza, że można go wykorzystywać za darmo, ale nie można np. modyfikować.

X-Deep ma małe wymaganie sprzętowe i programowe, według autorów wystarczy procesor 486DX i dowolna wersja Windows od 95 włącznie (choć w przypadku Windows 95 może być konieczne zainstalowanie dodatkowych bibliotek). Zaletą jest także mały rozmiar plików do ściągnięcia (9 MB). Niestety program prawdopodobnie nie będzie już rozwijany, więc nie ma co liczyć na poprawki czy nowe funkcje.

Instalację rozpoczynamy od ściągnięcia programu ze strony www.pexus.com - wybieramy wersję Basic, Single file download. Po ściągnięciu pliku xdp40Basic.exe uruchamiamy go, klikamy na Next na pierwszym ekranie, na kolejnym zaznaczamy, że zgadzamy się na warunki licencji (I agree with above terms and conditions) i ponownie klikamy Next. Kolejnym krokiem jest wybór katalogu instalacyjnego - możemy zostawić proponowany c:\xdeep32_40 i kliknąć Start. Po zakończeniu instalacji klikamy Ok i na następnym ekranie zostawiamy wybrane Create shortcut(s) on Desktop - utworzenie skrótów na ekranie, potwierdzamy OK.

Następnie albo z menu Start, albo korzystając z utworzonego skrótu na pulpicie, uruchamiamy program X-Server. Pojawi się po chwili okienko ze spisem dostępnych interfejsów sieciowych. Na razie możemy zostawić domyślny ANY i kliknąć Select. Po chwili zobaczymy kolejne okienko, z listą wykrytych w sieci serwerów XDM. Wybieramy serwer, z którym będziemy się łączyli i naciskamy Connect. Po chwili powinniśmy zobaczyć okno logowania na serwer.

Możemy także skonfigurować X-Deep/32 w taki sposób, aby automatycznie łączył się od razu z wybranym przez nas serwerem. W tym celu:

Jeżeli dostaniemy komunikat o błędnym ustawieniu ścieżki do fontów (FontPath), oznacza to najprawdopodobniej problem w połączeniu się z serwerem fontów. Można wykasować serwer z początku ścieżki i uruchomić aplikację, aby móc sprawdzić i ewentualnie zmienić ustawienia.