3.10. Obudowa, klawiatura, myszka, kable i inne

Dla komputerów instalowanych w ciepłowni konieczne jest zabezpieczenie przed nadmiernym zapyleniem. Na rynku występują obudowy przemysłowe, są one kilkukrotnie droższe od zwykłych, ale wyposażone w dodatkowy wiatrak z wymiennym filtrem i bardzo porządnie wykonane. Zwykle wykorzystywaną pyłoszczelną obudową przemysłową jest Advantech IPC-610MB lub IPC-510MB (tańszy wariant) do zabudowy w szafie 19", jednak doskonale nadający się jako desktop. W przypadku płyt do Pentium IV należy zwrócić uwagę, czy zasilacz wspiera takie płyty (wszystkie nowe zasilacze wspierają). Dla procesorów Pentium IV z rdzeniem Prescot wymagany jest specjalny typ obudowy, z dodatkową rurą odprowadzającą powietrze wprost znad procesora. Zalecana moc zasilacza to nie mniej niż 300W (istotne zwłaszcza przy karcie wieloportowej Moxa).

Dystrybutorem Advantecha jest firma Elmark www.elmark.com.pl.

Jeżeli nie instalujemy obudowy przemysłowej, można zastosować dowolną obudowę dostosowaną do współpracy z wykorzystywaną płytą główną. Zwykle wygodniejsza będzie niezbyt mała obudowa typu "Tower" (stojąca).

Klawiatura PS/2 (lub USB) powinna być niezawodna, klawisze do Windows nie są wymagane (częściej przeszkadzają). Przy obecnych cenach niezawodność nie jest tak istotna - w razie czego zawsze klawiaturę można wyłączyć. Myszka w przypadku serwera "schowanego" może być dowolna. W przypadku "ubogiej" instalacji, gdzie praca odbywa się przy serwerze oraz przy terminalu, konieczne jest zastosowanie myszy optycznej (PS/2 lub USB), która jest dość odporna na zabrudzenia. Jeżeli używamy klawiatury USB, trzeba zwrócić uwagę, żeby klawiatura była wspierana przez BIOS - w przeciwnym razie nie będziemy mogli za jej pomocą wejść do BIOS'u i zmieniać opcji.