3.11. Moduły wieloportowe

Do podłączenia sterowników konieczna jest zwykle większa ilość portów RS-232. Zwykle 2 standardowe porty w komputerze nie wystarczają, nowe płyty mają zresztą zwykle 1 port lub w ogóle są ich pozbawione.

W starszych instalacjach wykorzystywane były moduły wieloportowe firmy Specialix. Obecnie w nowych systemach instalowane są moduły Moxy z uwagi na znacznie niższą cenę tudzież dobre wsparcie dla Linuksa.

Specialix http://specialix.co.uk, firma wykupiona w 1999 roku przez Perle, produkuje system wieloportowy wykorzystywany w SZARPie do komunikacji ze sterownikami. System składa się z karty i szeregu modułów 8-mio portowych. Do każdej karty można dołączyć maksymalnie 4 moduły, do komputera można podłączyć do 4 kart, co łącznie daje maksymalnie 128 portów w jednym serwerze. W chwili obecnej Specialix produkuje tylko karty PCI: SX PCI Adapter. Dołączalne moduły to SXDC8/DX (złącza żeńskie DB25), SXDC8/MX (złącza męskie DB25) lub SXDC8/RJX (złącza RJ45). W praktyce używane są głównie SXDC8/DX. Łączenie tych modułów ze sobą odbywa się poprzez specjalne hebelki umieszczone na każdym rogu modułu - w celu dostania się do nich trzeba zdemontować zasłaniające wciskane klapki, co wymaga użycia siły. Ilość wykorzystywanych modułów Specialixa zależy od ilości sterowników, zwykle są to 2-3 sztuki. Dystrybutorami Specialixa w Polsce są Talex http://www.talex.com.pl i Veracomp http://www.veracomp.com.pl. Podłączenie sterowników do SXDC8/DX wykonuje się przewodem null-modem DB9-DB25 męsko-męski. Podłączenie do SXDC8/MX wykonuje się przewodem 1-do-1 DB9-DB25 męsko-żeński. Podłączenie do SXDC8/RJX wiąże się z koniecznością zastosowania przejściówki DB9 męski z gniazdkiem na RJ45. Przewód połączeniowy RJ45 ma być 1-do-1. W przejściówce należy połączyć przewody (na wtyczce RJ45 pin 1 jest pierwszym z lewej patrząc na wtyczkę od strony przewodu przy zatrzasku skierowanym do góry):

Istnieją dwa urządzenia Moxy, które dobrze współdziałają z Linuksem. Karty Moxa C320Turbo i C320Turbo/PCI wraz z modułami rozszerzającymi C32030T i C32045T (są też inne moduły) są - podobnie jak Specialix - kartami wieloportowymi. Występują w różnych odmianach, na stronie http://www.moxa.com można znaleźć więcej informacji na ten temat. Charakteryzują się doskonałym wsparciem dla Linuksa, ze strony firmy Moxa można ściągnąć drivery do Linuksa, ale dostępne są one domyślnie w jądrach systemu. Wersją ograniczoną do 8 portów jest karta C168H/PCI z modułem OPT-8A. Stosuje się ją dla instalacji ograniczonych w sensie ilości sterowników, gdzie ważne jest maksymalne ograniczenie nakładów inwestycyjnych. Instalacja jest równie łatwa i dokładnie opisana w helpach na dołączonym do karty CD-ROMie, jak w przypadku C320Turbo.

Dystrybutorem firmy Moxa jest firma Elmark www.elmark.com.pl.

Dystrybutorem wtyczek i obudówek do wtyczek DB25, DB9 i RJ45 jest np. Meditronik http://www.meditronik.com.pl.

Jeżeli potrzebujemy mniejszej ilości portów, możemy wykorzystać kartę dwuportową PCI. Dobrze współpracują z Linuksem karty na układzie firmy NetMos (wystarczy ustawienie portu i przerwania komendą setserial).

Jeszcze innym rozwiązaniem jest użycie przejściówki USB/RS232. Testowane były najpopularniejsze przejściówki na układzie PL-2303 formy Prolific. Poprawna współpraca z przejściówki wymaga patcha do jądra dostępnego pod adresem http://www.szarp.com.pl/pub/ (patch został włączony do jądra Linuksa od wersji 2.6.14).