7.12. Konfiguracja Moxy

Instalacja karty pod RedHat'em polega na uruchomieniu programu instalacyjnego, który sam kompiluje moduły do jądra, instaluje je, tworzy urządzenia: dla C320Turbo /dev/ttyAnn, dla C168H /dev/ttyMn i /dev/cumn i ustawia odpowiednie linki w /etc/rc.d/ (do automatycznego startu podczas ładowania systemu - tylko w C320Turbo; w C168H trzeba to zrobić ręcznie). Oprócz driver'ów, oprogramowanie C320Turbo zawiera program diagnostyczny mxdiag, emulator terminala mxterm, monitor transmisji na portach mxmon. Programem mxdiag można sprawdzić stan Moxy. Dla C168H są to odpowiednio: msdiag, msterm i msmon. Całość nie przedstawia problemu i jest doskonale udokumentowana, do dystrybucji dołączony jest opis, który krok po kroku opisuje komendy jakie trzeba wykonać. Jedynym odstępstwem w stosunku do dokumentacji, które należy wykonać, jest wstawienie do rc.local opóźnienia po wywołaniu driverów moxy po to, żeby moduły zdążyły się załadować przed uruchomieniem S99parstart. Najprościej na końcu rc.sysinit bezpośrednio wywołać rc.moxa lub rc.mxser:

/etc/rc.d/rc.moxa
/bin/sleep 3

Słów parę należy jeszcze powiedzieć o konwencji nazewnictwa urządzeń Moxy. Dla serii C320Turbo jest to /dev/ttyAxy, dla C168/H jest to /dev/ttyMx. Jest trochę odmienne podejście niż w Specialixie. Do karty C320Turbo można podłączyć kilka paneli po 8 portów, x oznacza numer panelu, y oznacza numer portu w panelu. W przypadku C168H x oznacza numer portu od 0 do 7. Należy więc przypisać odpowiednie nazwy urządzeń do podłączonych sterowników w pliku /opt/szarp/<prefix>config/parcook.cfg.

W przypadku instalowania karty C320Turbo w komputerze z zainstalowaną dystrybucją SZARP DEBIAN sprawa jest jeszcze prostsza - wystarczy zainstalować pakiety moxa-base i moxa-utils z płytki instalacyjnej dystrybucji. Skrypty konfiguracyjne zadbają o ładowanie sterownika przy starcie systemu a także utworzą odpowiednie urządzenia.