7.8.4. Konfiguracja UPS-a firmy Powerware

Powerware produkuje szeroką gamę UPS-ów, dołączając do nich oprogramowanie dla kilkunastu systemów operacyjnych, szczególnie Uniksów (w tym dla Linuksa). Oprogramowanie to występuje w dwóch wariantach o uroczych nazwach FailSafe i LanSafe. LanSafe (opisany poniżej) ma większe możliwości, ale niestety nie chodzi pod Windows. Opis instalacji dotyczy modelu Powerware 5115.

Hardware: UPS-a podłączamy do prądu, włączamy (kilkakrotne popiskiwanie na początku jest normalne - to taki autotest) i czekamy kilkanaście godzin aż się porządnie sformatuje. Łączymy UPS-a z COM-em w komputerze za pomocą dostarczonego z zestawem kabelka. Obciążamy UPS-a: można do niego podłączyć do czterech urządzeń na raz.

Software: może się zdarzyć, że na dołączonej płytce nie ma oprogramowania LanSafe dla modelu 5115, chociaż FailSafe (wersja uproszczona pod Windows) działa bez zarzutu. Należy więc ze strony http://www.powerware.com ściągnąć najnowszą wersją pakietu LanSafe dla Linuksa (w tym przypadku była to wersja 4.16-1 w pliku ls3_416_linux.tar). Rozpakowujemy archiwum i uruchamiamy instalację (./install.sh). Na pytania odpowiadamy defaultowo. Na pytanie o źródło instalacji odpowiadamy wpisując ścieżkę i nazwę archiwum tar (w tym przypadku ls3_415_linux.tar). Na pytanie "Is this computer part of UPS group?" odpowiadamy w zależności od konfiguracji sprzętowej: jeżeli do UPS-a jest podłączonych więcej niż 1 komputer linuksowy i są one połączone siecią to odpowiadamy YES. W przeciwnym razie: NO (domyślne). W przypadku YES-a zostaniemy zapytani czy nasz komputer jest kontrolerem grupy (jest podłączony do UPS-a kabelkiem DB9), czy jedynie członkiem grupy (ma kontakt z jakimś kontrolerem przez sieć). Pozostałe pytania dotyczą konfiguracji modelu UPS-a, portu szeregowego oraz czasów: po którym użytkownicy są informowani o zaniku prądu; po którym zamykany jest system; trwania procedur zamykania systemu.

Uwaga! W przypadku grupy należy ustawić wszystkim członkom grupy wartości czasów takie same lub mniejsze niż ma kontroler. Dlaczego? Otóż UPS po zamknięciu systemu operacyjnego kontrolera wyłącza się. Jeżeli zwykły członek grupy ma ustawione dłuższe czasy niż kontroler, wtedy UPS mu odetnie zasilanie zanim ten zdąży się bezpiecznie zamknąć.

Uwaga(2)! W grupie musi być przynajmniej 1 kontroler.

Uwaga(3)! Windowsowy FailSafe nie współpracuje z innymi komputerami, więc w przypadku Windows nie należy przyłączać więcej niż jednego komputera do UPS-a.

Uwaga(4)! Jeżeli LanSafe działa w sieci, należy na wszystkich komputerach identycznie ustawić /etc/hosts przypisując aliasy do numerów IP interfejsu eth0, nie do interfejsu lo (127.0.0.1).

Ostatnim krokiem instalacji jest ustalenie hasła na UPS-a, wtedy uprawnieni użytkownicy (niekoniecznie root) będą mogli podglądać stan UPS-a oraz go konfigurować. UPS Powerware może być ponownie skonfigurowany przy pomocy narzędzi skryptu instalacyjnego install.sh, a w czasie działania przy pomocy programów: konsolowego /usr/ls3/ls3con (w pewnym wersjach może wyrzucać core'a) oraz /usr/ls3/ls3conX (wersja pod iksy z animacjami i helpem). Narzędzia ls3con powinny poprawnie działać w przypadku kontrolera i zwykłego członka.

Instalując oprogramowanie LanSafe w wersji 4.17a z płytki dostarczonej z UPS-em należy zwrócić uwagę, aby program instalacyjny uruchamiać z katalogu, w którym on się znajduje (a więc np. /mnt/cdrom/LANSAFE), a poza tym nie wolno zmieniać domyślnej ścieżki instalacyjnej.