7.15.5. Klient ppp (połączenia wychodzące) oparty o skrypty

Jest to sposób na uruchomienie ppp po stronie klienta równoważny opisanemu w rozdziale Sekcja 7.15.4. Skonfigurowanie skryptów w opisany tu sposób "nie gryzie" się z konfiguracją kppp, mogą być stosowane wymiennie. Zakłada się, że modem jest poprawnie skonfigurowany jako /dev/modem.

Skrypty są mniej wygodne i trudniejsze do konfiguracji niż klienci X/KDE, lecz mogą być stosowane w sytuacji padniętych X-ów, lub niezainstalowanych klientów X-owych (np. kppp, gppp).

Żeby uruchomić dialupa ppp, dzwoniącego za tepsę, należy stworzyć 3 pliki (istniejące pliki o tych nazwach można wyrzucić lub zbackupować):

Pliki /etc/ppp/ppp-on, /etc/ppp/ppp-off /etc/ppp/redialer powinny mieć ustawione flagi wykonywalności:
chmod +x /etc/ppp/ppp-o* /etc/ppp/redialer

Od tej pory można dzwonić poprzez uruchamianie skryptu /etc/ppp/ppp-on a rozłączanie następuje po wywołaniu skryptu /etc/ppp/ppp-off. Plikiem konfiguracyjnym dla pppd jest plik /etc/ppp/options. Powinien mieć on zawartość taką jak opisana w rozdziale Sekcja 7.15.3, czyli:

	defaultroute
	lock
	noauth
	/dev/modem
W systemie Red Hat 7.x dla prawidłowego działania konieczne może być usunięcie opcji noauth. Można modyfikować konfigurację poprzez zmiany w skryptach /etc/ppp/ppp-on, /etc/ppp/ppp-off i /etc/ppp/redialer (np. zmiana ISP przez odpowiednie ustawienie TELEPHONE, ACCOUNT i PASSWORD). Plik /etc/ppp/redialer odpowiada za dzwonienie "do skutku", lub do przekroczenia maksymalnej ilości prób (np. w przypadku zajętości linii). Ta ilość prób jest ustalana w zmiennej MAX_ATTEMPTS w pliku /etc/ppp/redialer.