3.4. Pamięć masowa

Do niedawna zalecane były dyski SCSI - mają tę przewagę nad IDE, że kolejkują odwołania do dysku, więc teoretycznie w środowisku wielozadaniowym powinny działać szybciej mniej machając głowicami. Obecnie jednak dyski IDE ATA zapewniają zupełnie wystarczającą prędkość. Serial ATA zapewnia większą wydajność niż ATA, należy tylko zwrócić uwagę, żeby kontroler S-ATA na płycie był poprawnie obsługiwany przez Linuksa.

W przypadku SCSI należy pamiętać o zakończeniu łańcucha urządzeń terminatorem - albo dodatkowym, albo przez przełączenie odpowiedniego jumpera na urządzeniu. Kompatybilność z Linuksem można sprawdzić na stronie producenta, w większości przypadków nie powinno być problemów (kontrolery firm Adaptec czy Tekram).

Jeżeli chodzi o sprzętowy RAID, to dobre wsparcie dla Linuksa posiadają chipsety firmy HighPoint. Należy zwrócić uwagę, że do instalacji Linuksa na RAID'ie sprzętowym konieczne jest wsparcie jądra dla danego układu już na etapie instalacji (być może konieczne będzie ręczne załadowanie odpowiedniego modułu - instalatory zarówno RedHata jak i Debiana dają taką możliwość).