7.22.2. Konfiguracja drukarki

System CUPS umożliwia skonfigurowanie zarówno drukarki lokalnej, sieciowej, jak i udostępnionej drukarki Windows - niniejszy rozdział opisuje pokrótce wszystkie te możliwości. Konfiguracji drukarki pod CUPS'em można dokonać na bardzo wiele sposobów - istnieje wiele narzędzi graficznych ułatwiających to zadanie. W tym rozdziale opisujemy sposób najbardziej uniwersalny i dostępny na każdym komputerze, także podczas pracy zdalnej. Wygodny interfejs do CUPS'a udostępniany przez środowisko KDE jest opisany w rozdziale Sekcja 7.22.3.

Pierwsza rzecz, którą musimy zrobić, to połączyć się z serwerem CUPS. Zakładamy, że CUPS jest zainstalowany i uruchomiony. Uruchamiamy więc dowolną przeglądarkę WWW i łączymy się z serwerem CUPS, wpisując w pasku adresu przeglądarki adres serwera z CUPS'em i podając po dwukropku numer portu - 631. Jeżeli przeglądarka jest uruchomiona na tym samym komputerze, na którym działa CUPS, to adres będzie miał postać http://localhost:631.

Jeżeli prawidłowo wpisaliśmy adres i CUPS jest uruchomiony, to po chwili zobaczymy ekran z opcjami administracyjnymi. W celu dodania drukarki wybieramy link Manage Printers. Jeżeli na komputerze są już skonfigurowane jakieś drukarki, to pojawi się ich lista z krótkim opisem, informacją o stanie, adresie, oraz przyciskami pozwalającymi wydrukować stronę testową (Print test page), zatrzymać drukarkę (Stop printer), usunąć wszystkie zadania wydruku (Reject jobs), zmodyfikować typ/adres drukarki (Modify Printer), zmienić opcje drukarki takie, jak jakość druku (Configure printer), wreszcie usunąć drukarkę z systemu (Delete printer) lub też ustawić ją jako domyślną (Set As Default).

Nas jednak interesuje umieszczony na dole przycisk Add printer. Po jego kliknięciu CUPS może poprosić nas o podanie nazwy użytkownika i hasła. Nazwa dotyczy użytkownika na komputerze na którym działa CUPS, może to być root lub dowolny inny użytkownik mający prawa do administrowania drukarkami. W dystrybucji Debian prawa te nadawane są przez dodanie użytkownika do grupy lpadmin (można to zrobić dopisując użytkownika do grupy w pliku /etc/group).

Jeżeli podamy prawidłową nazwę użytkownika i hasło, zostaniemy poproszeni o podanie nazwy drukarki (pole Name) oraz jej lokalizacji i opisu (Location i Description). Dwa ostatnie pola są tylko opisem dla użytkownika, w szczególności mogą zostać puste. Istotna jest natomiast nazwa. Tradycyjnie nazwa powinna składać się z małych liter i ewentualnie cyfr, np. "hp690" czy "minolta2300". Najczęściej używanej drukarce warto nadać nazwę "lp" - niektóre stare programy mogą nie honorować ustawienia domyślnej drukarki i zawsze domyślnie drukować na drukarkę o właśnie takiej nazwie.

Po podaniu nazwy klikamy przycisk Continue i przechodzimy do wyboru typu drukarki, a właściwie sposobu dostępu do niej. Do wyboru mamy:

Następnym krokiem, po wybraniu sposobu dostępu do drukarki, jest podanie jej typu/modelu. Na pierwszym ekranie wybieramy producenta drukarki, np. HP, Epson czy Minolta. Na kolejnym wybieramy konkretny model wraz z typem sterownika (czasami dla drukarki dostępny jest więcej niż jeden sterownik). Zwykle jeden ze sterowników będzie oznaczony jako recommended - i jest to zazwyczaj najlepszy wybór.

Notatka: Jeśli dostajemy komunikat, że KDE nie może przebudować bazy sterowników, prawdopodobnie oznacza to brak zainstalowanego pakietu foomatic-db-engine - należy go doinstalować.

Sterowniki różnią się ilością dostępnych opcji i jakością druku. Jeżeli nie będziemy zadowoleni z wybranego sterownika, zawsze możemy zmienić go uruchamiając ponownie konfigurację drukarki (przycisk Modify Printer na ekranie CUPS'a z listą drukarek).

Notatka: Jeżeli mamy drukarkę obsługującą PostScript, to zwykle najlepszym wyjściem będzie wybranie typu drukarki Generic i sterownika Generic PostScript Printer. Wyjątkiem mogą być drukarki atramentowe, gdzie czasem warto mieć dostęp do specyficznych dla drukarki ustawień dotyczących np. jakości druku. Podobne ogólne sterowniki istnieją dla drukarek korzystających z różnych wersji języka PCL firmy HP.

Jeżeli mamy problem z wyborem lub ze znalezieniem sterownika do naszej drukarki, bądź też zastanawiamy się jaki model wybrać przy zakupie, warto zajrzeć na stronę www.linuxprinting.org. Link Database / Printer Listings daje nam dostęp do opisów praktycznie wszystkich spotykanych na rynku drukarek, wraz z informacją o współpracy z Linuksem i o sugerowanym sterowniku.

Po zaakceptowaniu rodzaju sterownika CUPS poinformuje nas o utworzeniu nowej drukarki, możemy kliknąć na link z jej nazwą aby wyświetlić stronę opisującą stan drukarki i dającą dostęp do opcji drukarki. Na początek warto wydrukować stronę testową (Print Test Page). Jeżeli się to nie powiedzie, przyczyny błędu możemy szukać w linii z opisem stanu drukarki, choć zwykle trzeba będzie zajrzeć do logów (w katalogu /var/log/cups). Jeżeli problem dotyczy drukarki udostępnianej przez Sambę, warto też sprawdzić, czy możemy się "zalogować" na drukarkę za pomocą polecenia smbclient (jako argument podając nazwę udziału). Jeśli jesteśmy niezadowolenie z jakości czy prędkości druku warto sprawdzić opcje udostępnianie po kliknięciu przycisku Configure Printer.